LPG DÖNÜŞÜMÜ

LPG Dönüşümü

Sayın müşterilerimiz Of Otogaz sektörüne Türkiye’de otogazın resmiyet kazanması ile başlayan 1999 firmamız günün gereklerine göre Sanayi bakanlığından ve tse den yetki belgelerini alarak sektörde bulunduğu süre içerisinde her zaman yetkili servis olma ayrıcalığını göstermiştir.

Firmamızın her zaman TS 12664-1 standartlarına hayiz olan yerlere verileN TSE HYB (Hizmet yeri Yeterlilik Belgesi) sahiP olmuştur.

TS 12664-1 standart ı aslında ihtiyadi bir standart olmasına rağmen yönetmelikte atıfta bulunulduğu için zorunlu standart olarak LPG dönüşümü yapan servislerin uyması gereken bir standarttır.

LPG dönüşümü :AİTM ( Araçların İmal Tadil ve Montajı ) Hakkındaki yönetmeliğe göre yapılır. 21.10.2004 tarih ve 25620 Sayılı Resmi Gazetede yayımlanan yönetmeliğin 4.18 Yakıt sistemi tadilatı: bölümünde yakıt sistemi tadilatının yapılması , Kullanılacak parcaların belgeleri ve tescil işlemlerine kadar her bilgi yer almaktadır.

Resmi lpg ,otogaz dönüşüm servisleri AİTM deki belirtilen esaslar dahilinde dönüşümlerini yaparlar .

Dönüşüm yapılan araçlar daha sonra Bakanlığın görevlendirdiği Resmi kurum niteliğindeki MMO ( Makine Mühendisleri Odası ) Tarafından dönüşümün yönetmelikte belirtilen standartlara uygun olup olmadığını kontrol ederler.

LPG DÖNÜŞÜMÜNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR:

Dönüşümü Yapacak firmanın (TSE HYB) Hizmet Yeri Yeterlilik Belgesi olup olmadığı

Dönüşüm yapacak elemanların eğitim sertifikasının olup olmadığı

MMO dan (MYB) Mühendis yetki belgesinin olup olmadığı

MMO dan (SMM) Serbest Mühendisli Müşavirlik. Belgesinin olup olmadığı

Dönüşüm Öncesi Kontrol

Dönüşüm yapılan araçların yakıt sistemi benzine göre tasarlanmış olduğundan, aracın motor bakımının yapılmamış olması, otogaz dönüşümünden sonrada performansı düşürecektir. Bu yüzden aracın ateşleme sistemi kontrol ettirilmeli , karbüratörlü araçlarda karbüratör temizliği yaptırılmalı, üst model araçlarda ise boğaz kelebeğinin temizliği ve rölanti ayarlayıcı sensörlerin kusursuz çalışıp çalışmadığı kontrol edilmelidir.

Dönüşüm Sonrası İlk Kontrol

Aracınıza otogaz dönüşümü yaptırdıktan sonraki 1000 km’de servisimize gelerek ilk genel bakım ve kontrolünüzü yaptırmanızı tavsiye ederiz. 1000 km bakımında, gaz analiz cihazına bağlanan aracınızın, tüm değerleri ve çalışma sistemi tekrar gözden geçirilir ve sıkıntı yaratan bir durum söz konusu ise, uzman personellerimiz tarafından giderilir.

Dönüşüm Sonrası Periodik Bakımlar

LPG’li araçların periyodik bakımları her 10.000 kilometrede bir yaptırılmalıdır.

Bu bakımlarda ;

LPG filitresi değiştirilmeli,
Regülatör basıncı kontrol edilmeli,
Ana Hortum ve bağlantı bileşenlerinin durumu kontrol edilmeli, herhangi bir gaz sızıntısı olması durumunda müdahale edilmelidir.
Aracınızı her vize işlemi öncesinde Makine Mühendisleri Odası’na kontrol ettirerek Gaz Sızdırmazlık Raporu almanız gerekmektedir. Gaz sızdırmazlık Raporu 2 yılda bir verilmektedir.

GÜVENLİK ÖNLEMLERİ

LPG dönüşüm sistemleri doğru malzeme ve doğru montaj ile kullanıldığında güvenli bir yakıttır. Aracınızda, güvenli bir çalışmayı sağlamak için aşağıdaki önlemlerin alınması önerilmektedir.

LPG Tankı üzerinde bulunan multivalf, tankın %80 doldurulmasını sağlayacak şekilde ayar edilmiştir. LPG dolumu sırasında daha fazla yakıt almak amacıyla LPG tankının ileri geri sallanması, multivalf ayarının bozulmasına neden olacaktır. Bu durumda ise LPG tankına fazla yakıt alınacaktır. Bu ise son derece tehlikeli bir durumdur. LPG tankı kullanım ömrü imalat tarihinden itibaren 10 yıldır. Otogaz alımında, LPG lisansı olan güvenilir gaz istasyonlarından uygun gaz alınmalıdır.

DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR

– LPG montajından önce aracınızın çalışması düzenli değil ise montajdan sonrada düzensiz çalışacaktır. Sorunlu aracın LPG ile çalışınca düzelmesi söz konusu değildir.
– Aracınızın LPG ile sorunsuz çalışması için kelebek temizliği ve rölanti ayarlayıcı sensörlerinin görevini sorunsuz yaptığını, ateşleme sisteminin (buji, buji kablosu, bobini) kusursuz çalıştığını kontrol ettiriniz.
– Her 10.000 km de mutlaka gaz filtresini değiştiriniz. Aksi Takdirde aracınız Garanti dışı kalacaktır.
– Yeni nesil SIRALI sistem montajlarında araç ilk olarak benzinle çalışacağından, aracınızda en az çeyrek depo benzin bulundurmanızı öneririz. Aksi taktirde aracı gaz ile çalıştırabilmeniz söz konusu değildir.
– Kesinlikle aracınızın motorunu yıkatmayınız. LPG sisteminin elektronik aksamlarını bozabilir.
– Sıralı sistem montajı yapılmış aracınıza akü bitmesi durumun da takviye yapmayınız.